Můj nový začátek - valášek May a já "práce s mladým koněm"
Navigace: Práce s mladým koněm May a já > Úprava hřívy

Úprava hřívy

Stříhání

Pokud stříháte, nabízí se několik variant. Můžete buďto jen zastřihnout konce a hřívu ponechat co nejdelší, nebo zkrátit co nejvíce, ale tak, aby ještě ležela na stranu, anebo ostříhat „na ježka" (viz foto) či úplně na krátko. Hříva ostříhaná úplně nakrátko je tradiční úpravou u pólo koní (viz foto), ježek je oblíbenou úpravou u koní, kterým chceme opticky zvětšit krk nebo koně alespoň vizuálně „omladit." Obzvláště častý je u fjordských koní, kde tak nejlépe vynikne jejich neobvyklá dvoubarevná hříva. Je ale třeba nebrat v úvahu jen estetická hlediska - hříva je důležitým pomocníkem v boji proti obtížnému hmyzu, takže pro koně, který v létě hodně nebo nonstop pobývá ve výběhu, bych ho asi nevolila.

Před každým zkracováním je potřeba hřívu pečlivě rozčesat a sčesat na jednu stranu. Uvědomte si, že pravděpodobně budete zarovnávat, takže zpočátku stříhejte trochu dále, než jaká má být výsledná délka. Pokud nechcete mít hřívu zarovnanou jako podle pravítka, na které je navíc vidět každý zub, použijte techniku kadeřnic. Nedržte nůžky vodorovně se hřívou, ale pod úhlem zhruba 45°. Tím docílíte přirozenějšího vzhledu a menší zuby se „ztratí". Můžete také použít speciální nůžky se zuby, které lze koupit v jezdeckých potřebách. Postupujte tak, že rozčesanou hřívu zastřihněte téměř na požadovanou délku. Pak ji znovu rozčešte a zarovnejtezuby. Poté ji můžete přehodit na druhou stranu krku, opět zastřihnout zuby a malinko podstřihnout spodní stranu. Pak ji přehoďte zpátky a smiřte se s tím, že absolutně rovná nebude... případné zuby (pokud nejsou moc velké), nechte koňovi.:-)

Variantou je i hřívu prořezat speciálním nožem. Předem si ale rozmyslete, zda plánujete v nejbližší sezóně zaplétat. Pokud ano, pak seřízněte maximálně konečky. Pokud totiž prořežete hřívu po celé délce, bude sice rozpuštěná vypadat hezky (podobně jako protrhaná), ale při zaplétání narazíte na různě dlouhé žíně, které zaplést tak, aby všude netrčely, je takřka nemožné.

Pokud se rozhodnete přece jen koníkovi vyrobit slušivého ježka, mám pro vás zajímavý tip. Nemusíte hřívu stříhat do roviny! Můžete vystříhat třeba slušivé „cimbuří". A až odroste? Buď hřívu snadno srovnáte, nebo budete s netradičním vzorem pokračovat - viz foto.

 

Protrhání

Na protrhání potřebujete speciální hřebínek. Je malý, kovový a většinou bez rukojeti. Hřívu opět připravte tak, že ji rozčešte a sčešte na jednu stranu. Začněte nad kohoutkem a do dlaně levé ruky vezměte část hřívy. Přidržte ji, zatímco druhá ruka hřebínkem svrchu hřívu odzdola nahoru vyčeše, takže vám v levé ruce zůstane jen malá část spodních nejdelších žíní. Ty poté dvakrát omotejte okolo hřebínku, přimáčkněte palcem k jeho hraně a trhněte. Takto postupujte, až hříva zřídne a zůstanou jen dostatečně krátké žíně. Při této úpravě si berte jen malé množství žíní, uvědomte si, že je trháte! Pokud byste se snažili trhat moc najednou, může to citlivějšího koně bolet, v extrémním případě hrozí i zhmoždění podkoží. Je i určité malé procento koní, kterým vadí i šetrné protrhávání, pak je vhodnější zvolit jiný způsob zkrácení.

 

sedlo

 

Kštice

Teď víte, jak zkrátit hřívu na potřebnou délku a jak ji na závody hezky zaplést. Ale co s čupřinou? 
Stejně jako hřívu samotnou je potřeba i čupřinu upravit a zaplést. Před zaplétáním samozřejmě kštici rozčesejte - dávejte ale velký pozor, abyste nevytrhali příliš žíní. Kštice narůstá velmi pomalu a je tedy třeba s ní zacházet mnohem šetrněji, než s hřívou. Proto spíš než klasicky hřebenem nebo drátěným kartářem doporučuji nejhorší zacuchání probrat jenom prsty a pak opatrně kštici pročísnout rýžákem.

Co se zaplétání samotného týče, téměř u všech v seriálu popsaných metod (snad kromě záclonek) jde tím samým způsobem zaplést i čupřina. Není však na škodu si nejdřív nanečisto se zapletením čupřiny pohrát a vyzkoušet několik různých způsobů, abyste zjistili, co vašemu koníkovi nejvíc sluší.

Záleží také na tom, jak je kštice bohatá a dlouhá - hodně řídkou kštici je možné nechat pouze v drobounkém copánku, nebo popřípadě copánek jenom přeložit napůl a zajistit nití v barvě hřívy (po délce prošít, nebo jednoduše svázat). Příliš drobounký bobánek by mohl působit stejně nehezky jako bobánek příliš tlustý a velký. U koní s asi nejběžněji vídanou kšticí (středně hustou, dlouhou max. po úroveň očí) máte možností víc. Zde je ideálním řešením zapletení do klasického nebo šitého bobánku, popř. šikovnější majitelé a zapletající mohou vyzkoušet i metodu "hunter braids", která na kštici také vypadá velmi dobře. Pro koně s opravdu dlouhou a hustou čupřinou považuji za nejvhodnější a nejlépe vypadající způsob zapletení pouhý copánek, i když ani zde se fantazii meze nekladou - místo klasického copu ze tří pramenů zkuste uplést cop z pramenů čtyř nebo dokonce pěti, rybí cop nebo jakoukoliv další variantu netradičních copů :).

Dobrým a navíc hezky vypadajícím trikem je splést kštici do francouzského copu. Francouzský cop ubere čupřině až třetinu její délky a navíc vypadá velmi elegantně. Pokud má váš kůň zespoda čupřiny velmi jemné kratší žíně trčící na všechny strany, je potřeba je po zapletení francouzského copu zastřihnout, aby celkový efekt nekazily. Zapletení kštice do francouzského copu lze použít i tehdy, pokud budete dále s vzniklým copánkem pracovat. Pamatujte ovšem, že vždy když pletete z kštice copánek (ať už jakýkoliv), musíte lehce tahat žíně směrem dolů k zemi, jinak bude vzniklý copánek od koňského čela nevzhledně odstávat.

 
© may-a-ja.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma